AŞK Engel Tanımaz

AŞK engel tanımaz Aşk. Üç harften oluşan bir küçük bir kelime. Ama etkisi büyük. İnsanoğlunun kendini tanımasıyla birlikte göğsünden doğan dev bir kıvılcım aslında. Aşk, ondört yaşında bir delikanlının tarih defterinin arkasına gizli gizli karaladığı yavuklusunun ismi, Yunus’un içine düştüğü derin sevda, Ferhat’ın uğruna deldiği dağ, Yıldırım’ın Niğbolu’su, Fatih’in İstanbul’u, Allah Resulünün hicreti, Piri Türkistan’ın, Hacı-ı Bektaş’i Veli’nin, Mevlana’nın yanıp dönmesine sebep olan o büyülü meşale.. Aşk, dünyanın en tatlı mutluluğu, yeri geldiğinde en derin acısı. Aşk, aslında herşeyin başlangıcı, ortası ve sonsuzluğudur. Ulvi değerlerin ve davaların temelinde de aşk vardır.

Türk tarihini şekillendiren bütün büyüklerimizi tetikleyen işte O Aşk’tır. Yakın tarihimiz, bir çoğumuzun kişiliğini, karakterini şekillendirmiş, hatta bütün hayatına yön vermiştir. Kimi darağacında son nefesini vermiş, kimi sürgün olmuş, kimi varını yoğunu kaybetmiş. Dramatik hikayeler çoktur yakın tarihte. Seksen yılının oniki eylül darbesine kadar olan dönemden bahsetmeye çalışıyorum. Dün akşam bu dönemi anlatan bir filim izledim. Kafes adında ki filim o döneme ve acılarına bir nebze değiniyor. Cebinde parası olmayan, dünya malında, makamında gözü olmayan ve tek derdi vatan olan, emperyalist güçlere karşı kendi tarihi ve milli değerleriyle kalkınmaya çalışan Ülkücü gençleri 117 dakikada anlatmaya çalışıyor.

Tabi bunların karşısında mücadele eden marksist gençleri de filim es geçmiyor. Aynı milletin evlatlarının nasıl bir birini kırdığını anlatmaya çalışıyor. Oniki eylül darbesinin nasıl planlı geldiğini ve paşaların ABD planını tıpış tıpış nasıl da uyguladıklarını anlatıyor. Kısacası, bugünün FETÖ projesinin, dün 12 eylül olarak sistemli devreye konulduğuna değiniyor. Servis elemanlarının nasıl sızdığını ve bilinçli bir şekilde gençleri nasıl da tongaya bastırdıklarını anlatıyor. Maalesef bu karanlık dönemde, memlekete büyük hizmetler verecek çok değerli genç erken yaşta kara toprağın olmuş. Çok haksızlıklar yapılmış. ‘Bir sağdan, bir soldan’ denerek idam edilen suçsuz gençler ve parçalanan hayatların bıraktığı derin izler hala tazeliğini koruyor. Kafes Filimin en dramatik bölümü ise, Mustafa Pehlivanoğlu’nun idam sahneleri. Suçsuz yere idam edilen yetim Mustafa’nın geride bıraktığı acılı annesi ve küçük kız kardeşi yürekleri dağlıyor. Bu sahneleri izlerken aklıma günümüzde kalleşçe şehit edilen polisler ve Mehmetçikler geldi.

Onların geride bıraktığı yetimler geldi. İki çocuğunu yetim bırakan Mardin Özel Harekat Şube Müdürü Tufan Kansuva geldi. Bu ihanete bir de dün gibi çanak tutan siyasiler geldi aklıma. Hepsi de aynı. Sadece figüranlar değişik. Değerli okurlarım, büyük aşklar, büyük fedakarlıklar, büyük sabır ister. Cefa ister. Zaman ister. Özveri ister. Nefse vurulacak gem ister.

Büyük aşkların vuslatı da büyük ve ihtişamlı olur. Tabutluklarda pişen aşkın dün, idam sehpalarının altından nasıl da rüzgar gibi geçip Allah’a yürüdüğüne tarihle birlikte şahit olmadık mı? Aslında dünü bilmeden bugünü yaşamanın bedeli öylesine ağır ki, yarını bugünden kurtarmak için dünden çok iyi ders almalıyız. İşte o zaman, 12 Eylül’ler, 15 Temmuz’lar, FETÖ’ler ve Geziler bize uğramaz, uğrayamaz.

Eskiden ders alarak kavgasız, silahsız, ulvi fikirlerle, Türk Toplumu’na hizmet etmeli. Tıpkı ülkemize Nobel ödülünü kazandıran Prof. Dr. Aziz Sancar hoca gibi. O da temelinde bizim gibi bir gurbet çocuğu. Memleketine ve bayrağına bağlı bir idealist yürek. Münih’te eğitim ve gelişmek için yok yok. Yeterki sen iste. Bir de bu isteğin üzerine yüreğini yakan bir ateş, bir iman, bir hizmet aşkı varsa, işte o zaman sana demir dağlar bile engel olamaz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Eyüp Tanrıverdi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Konum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Konum Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (178) 457 67 38
Reklam bilgi

Anket Şu ana kadar kaç film izlediniz?