BATI TRAKYA SEVDALILARI LIPPSTADT´TA BULUSTU

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinin altıncısını düzenlediği Geleneksel Batı Trakya Türkleri Aile Gecesine hemşehrilerimizin yoğun katılımının yanı sıra Lippstadt Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabine Pfeffer, Gütersloh Batı Trakya Türk Dernekleri Başkanları ve Yöneticileri, Rheda-Wiedenbrück Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Lahey Batı Trakya Türkleri Birlik ve Beraberlik Derneği Yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

BATI TRAKYA SEVDALILARI LIPPSTADTTA BULUŞTU

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinin altıncısını düzenlediği Geleneksel Batı Trakya Türkleri Aile Gecesine hemşehrilerimizin yoğun katılımının yanı sıra Lippstadt Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabine Pfeffer, Gütersloh Batı Trakya Türk Dernekleri Başkanları ve Yöneticileri, Rheda-Wiedenbrück Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Lahey Batı Trakya Türkleri Birlik ve Beraberlik Derneği Yöneticileri ve üyeleri katıldı.

BATI TRAKYA BİZİM SEVDAMIZDIR, KIMSENİN TEKELINDE OLAMAZ

Başkan Alpay Ahmet yaptığı açılış konuşmasında: Misafirleri selamladıktan sonra; bu akşam burada bizimle birlikte olarak Gecemize verdiğiniz desteğiniz için Derneğim adına hepinize teşekkür ederim. Bu kadar değerli ve güzel insanı birarada görmekten mutlu oldum, onur duydum. Hepiniz altıncı Batı Trakya Türkleri Gecesine Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz, dedi.

Bu gecemize Hollanda‘dan ve Almanyanın farklı sehirlerinden binlerce kilometre yollar katettiniz. Sizi bu salona toplayan ve sizlere onca yolu katettiren güç Batı Trakyamıza duyduğumuz sevdamızdır. Hic kimse unutmamalıdırki; bizim Batı Trakyaya olan sevdamız ve gönül bağımız çok güçlüdür, Batı Trakyayı sevmek ve Batı Trakya Türklerine hizmet etmek için kimseden izin alacak değiliz. Bu sevdadan bizleri vazgeçirmek isteyenler, gönül bağımızı parçalamak isteyenlere buradan şunu söylüyorum, Herkes aklını başına alsın, bizler akıllı olmak zorundayız, Batı Trakya Türklerinin haklı Davasının başarıya ulaşmasının tek sırrı bizim birbirimizi sevmemizden ve beraber olmamızdan geçer. Bizler birbirimizin gözünü oyarak bir birimizi dışlayarak bir yere varamıyacağımızı anlamış ve idrak etmiş olmamız gerekir, eğer bunu anlamayacak kadar cehalet içindeysek başımıza gelecek her türlü musibete katlanmak zorunda kalacağız. Bu düşünce ve inançla tüm hemşehrilerime, sivil toplum örgütlerimizle beraber hareket etmeyi ve onlara sahip çıkmayı öneriyorum, dedi.

Sevgili misafirlerimizin içinde, Rumeliden, Egeden, Doğudan, Akdenizden Karadenize Türkiyenin her yöresinden kardeşlerimiz bu gün bizlerle beraber olması, bizlerin yalnız olmadığını gösterir. Bu birliğimizi toplumun her kesimine yaymalıyız; çünkü biz beraber olunca çok daha güzel oluyoruz. Bu akşam burada yaşatılmaya çalıştığımız bir kültürdür bir sevdadır. Yöresel yemeğimizin piştiği, yöresel türkülerimizin söylendiği bir gece. Lakin Biz gençlerin sesine kulak vermeliyiz yöresel müziğin yanısırada Klasik – Popta müzik yelpazemizde olmalıdır. Bu akşam bu tablo karşısında gelecek için umut doluyum duygu doluyum, umut filizlerimizi tekrar yeşerttiğiniz ve burada olduğunuz için çok teşekkür ediyorum, geceniz hoş, eğlenceniz bol neşeniz çok olsun dedi.

LİPPSTADT BELEDİYESİNDEN MİSAFİRLERE TÜRKÇE HOŞGELDİNİZ MESAJI

Lippstadt Belediye Yardımcısı Sabine Pfeffer’in yapmış olduğu selamlama konuşmasında: Bu akşam Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinin gecesinde olmaktan onur duydum, şehrimize gelen tüm Misafirlere (türkçe olarak) ‚Hoşgeldiniz‘ dedi. Bu akşam bu güzel geceye davetinizden dolayı sizinle beraber olmak için fırsat verdiğiniz için başta tüm Dernek yöneticilerine ve üyelerine (Türkçe olarak) ‚Teşekkür ederim‘ dedi. Gecenin ilerleyen saatlerinde Batı Trakyamızın yöresel oyun havalarında kadın kollarımız ile birlikte sahneye gelen Sabine Pfeffer sempatik tavırları ile gönüllere taht kurdu.

ONUR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinin her yıl verdiği Onur ödülleri bu yılki sahiplerinide buldu. Dernekçilikte çeyrek asırdan fayla aktif rol alan eski Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) yöneticiliğide yapmış, Lippstadt’ta ilk Kurulan Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kurucu üyeliği ve Başkanlığı yapmış Mehmet Kadir ile Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu üye ve eski Başkanlarından Kazım Kazıma, Batı Trakya Türkleri Davasına verdikleri hizmet ve destekten dolayı Lippstadt Derneği Onur Plaketine layık görülmüşlerdir. Plaketlerini Lippstadt Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabine Pfeffer kendilerine takdim etmiştir.

GECENIN YILDIZLAR ACIK ARA GRUP TRAKYA

Batı Trakyadan Lippstadtta düzenlenen Kültür Gecesine özel olarak Almanya’ya gelen Grup Trakya sundukları dinletilerle, yöresel ve çağdaş müzik performansları ile göz doldurdu. Çaldıkları her parçaya tekrar istek istenilen Grup Trakya, salonda Batı Trakya rüzgarı estirdi.

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu kendilerine Batı Trakya Türklerine hizmet ve teşekkür belgesi verdi. Takdim esnasında ‚sizin gibi güzel bir toplulukla bir arada olmaktan onur duyuyoruz‘ diyen Grup Trakya misafirleri gecenin geç saatlerine kadar doyasıya eğlendirdi. Gecede Batı Trakyamıza özgü tatların standları ise adeta misafirlere Batı Trakyada oldukları hissini verdi.

09 Ekim 2019 - Almanya

Muhabir Yalçın Şensöz

Son bir ayda konumhaber.com sitesinde 31.604 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Konum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Konum Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (178) 457 67 38
Reklam bilgi


Anket Şu ana kadar kaç film izlediniz?