- 03 Ekim 2019

Çikolata ve antibiyotik ilaçları beraber tüketmeyin!

Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla tüketilen antibiyotik ilaçlar bir işe yaramıyorsa ilaçtan hemen önce ya da sonra tükettiğini besinlere bağlı olabilir. Uzmanlar ilaçlarla beraber bazı besinlerin tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Çikolata, greyfurt, meyan kökü gibi faydalı besinlerin ilaçlar tüketildiğinde ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

mask

Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili uzmanlar uyarıda bulundu. İlaçların düzenli alınmasına rağmen bir işe yaramamasının altındaki neden ise beraberinde tüketilen besinlerle ilgilidir. Faydalı olmasına rağmen ilaçtan önce ya da sonra tüketilen besinler içerdikleri maddeler ilaçların etkisini yok eder. Peki antibiyotikle beraber alınmaması gereken ilaçlar nelerdir?

MEYAN KÖKÜ

Sindirimi düzenlemede yardımcı olan meyan kökü, organ nakli sonrası gibi işlemler ardından alınan ilaçların etkilerini yok eder. 

GİNKGO BİLOBA

Alternatif tıpta çok kullanılan ginkgo biloba bitkisi kulak çınlaması ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara doğal ilaçtır. Ancak bu bitki içerdiği güçlü maddeler nedeniyle sonrasında tüketilen ilacın etkisini yok eder. 

GREYFURT

Yapılan araştırmalarda güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahip olan greyfurtun hiçbir ilaçla tüketilmemesi gerekir. Greyfurt tüketen birinin en az 3 saat sonra ilaç alması gerekir. Ya da ilaç aldıktan 3 saat sonra greyfurt tüketmeli.

ÇİKOLATA

Stres ve depresyon gibi hastalıklar sırasınd atüketimi artan çikolata ile beraber alınana antidepresyon hiçbir işe yaramaz. Hata bazı insanlarda ilaç ve çikolatanın aynı alınmasından sonra sindirim sorunları yaşanabilir. 

KAHVE

Yüksek kafein içeren kahve kendisindne önce ya da alınan ilacın etkisini artırır. Bu da ani yükselen kan basıncına neden olur. Kan basıncındaki yükseliş, tansiyon, felç ve kalp krizi risklerini artırır.

SARI KANTARON

Sarı kantaron ilaçlarla beraber tüketildiğind ekaraciğerin fonksiyonlarını olumsuz etkiler.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Konum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Konum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İstanbul Markaları

Konum Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (178) 457 67 38
Reklam bilgi